barszcz sosnowskiego

Lato to czas wypoczynku nad jeziorami, w górach czy nad morzem. To również czas gdzie nasza czujność podczas spacerów powinna być zwiększona. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na niepozorną lecz bardzo niebezpieczną roślinę którą jest Barszcz Sosnowskiego.

Roślina ta dorasta nawet do kilku metrów wysokości, jej liście mają średnicę 120-150cm a kwiaty układają się w duże rozłożyste baldachy o średnicy od 30 do 75cm. Rozmnaża się wyłącznie z nasion których jeden osobnik może wyprodukować nawet 40 tyś.

Jest to roślina inwazyjna i trudna do zwalczania. Powoduję degradację środowiska a sok ze świeżych roślin wywołuję poważne zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest całkowitym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży w Polsce.

Zagrożenie:

  • kontakt z rośliną powoduję bolesne poparzenia które mogą się ujawnić nawet po 8 godzinach od kontaktu
  • w słoneczny i ciepły dzień roślina może wydzielać bardzo silne olejki eteryczne które łatwo przenikają przez skórę a wdychane powodują poparzenia układu oddechowego

Objawy:

Kontakt z tą rośliną może wywołać i najczęściej wywołuje photodermatitis – rodzaj zapalenia skórnego powstającego w skutek wystawiania na źródło słoneczne bądź promieniowanie UV. W takich przypadkach skóra najpierw czerwienieje i swędzi, później najczęściej w ciągu ok. 48 h tworzą się piekące bąble, które pozostawiają purpurowe i czarne blizny mogące się utrzymywać bardzo długo (w szczególnych wypadkach nawet przez kilka lat). Może się wtedy okazać niezbędne, nawet specjalistyczne leczenie szpitalne.

Należy nadmienić iż Barszcz Sosnowskiego jest podobny do wielu innych roślin z rodziny selerowatych a jego jednoznaczna identyfikacja może być bardzo trudna. Roślina ta może w różnych warunkach odbiegać od swoich normalnych rozmiarów.